Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme P4 Lite
- Battery:
- 6300
BATTERY
2 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Charging | 15W wired 6W reverse wired |
| Type | 6300 mAh |
BODY
4 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Build | Glass front (Panda Glass), plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 167.2 x 76.6 x 7.9 mm (6.58 x 3.02 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Protection | Panda Glass |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 563 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama |
| Single | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Colors | Beach Gold, Obsidian Black, Sea Blue |
NETWORK
5 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15, Realme UI 5.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide) |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | P4 Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |