Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme P4
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Charging | 80W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 163.3 x 75.9 x 7.6 mm (6.43 x 2.99 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 3840Hz PWM, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak |
FEATURES
1 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Colors | Steel Gray, Engine Blue, Forge Red |
NETWORK
6 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | P4 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |