Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme P3 Ultra
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Charging | 80W wired, PD, 100% in 47 min 5W reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Dimensions | 163.1 x 76.9 x 7.4 mm (6.42 x 3.03 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 183 g or 186 g (6.46 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, BLE Audio |
| Infrared port | YES |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i HDR image support |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Colors | Neptune Blue, Orion Red, Glowing Lunar White |
| Models | RMX5030, RMX5031 |
NETWORK
6 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Ultra (4 nm) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | P3 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |