Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme Note 70T
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 167.2 x 76.6 x 7.9 mm (6.58 x 3.02 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Protection | Panda Glass |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Type | LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/2.2, (wide), PDAF 13 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Colors | Gold, Black |
| Models | RMX5313 |
NETWORK
5 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15, Realme UI 5.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| Single | 5 MP, (wide) |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Note 70T |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |