Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme Neo7 Turbo
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Charging | 100W wired, PD, PPS, UFCS, 50% in 18 min, 100% in 47 min |
| Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Dimensions | 162.4 x 76.1 x 8.6 mm (6.39 x 3.00 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes, 360˚ |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~91.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Colors | Black, Silver |
NETWORK
6 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400e (4 nm) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.09" |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Neo7 Turbo |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |