Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme Narzo 90X
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Charging | 60W wired Reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Dimensions | 166.1 x 77.9 x 8.4 mm (6.54 x 3.07 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz, 1200 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.96", PDAF |
| Video | 1080p@30/120fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Colors | Blue |
NETWORK
6 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Narzo 90X |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |