Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme Narzo 90
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Charging | 60W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 158.4 x 75.2 x 7.8 mm (6.24 x 2.96 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | no |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2372 pixels (~397 ppi density) |
| Size | 6.57 inches, 105.0 cm2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 1000 nits (typ), 1400 nits (HBM), 4000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", PDAF 2 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Colors | Titanium |
NETWORK
6 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 Max (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| Single | 50 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Narzo 90 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |