Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme GT 7T
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Charging | 120W wired, 50% in 15 min, 100% in 42 min Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Dimensions | 162.4 x 76 x 8.3 mm (6.39 x 2.99 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes, 360˚ |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Protection | ArmorShell glass, Mohs level 6 |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Colors | IceSense Black, IceSense Blue, Racing Yellow |
| Models | RMX5085 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) 0.66 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Max (4 nm) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 32 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | GT 7T |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |