Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme C71
- Battery:
- Market-dependent
BATTERY
2 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 50% in 36 min 6W reverse wired |
| Type | Market-dependent versions: · 6000 mAh - Europe · 6300 mAh - Asia |
BODY
3 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Dimensions | 165.8 x 75.9 x 7.8 mm (6.53 x 2.99 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 725 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", PDAF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Colors | Midnight Lily (Forest Owl), Lily White (White Swan) |
| Models | RMX5303 |
NETWORK
5 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0" |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | C71 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes |