Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme 15x
- Battery:
- 7000
BATTERY
2 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Charging | 60W wired 5W reverse wired |
| Type | 7000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Dimensions | --- |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | --- |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Size | 6.81 inches, 110.1 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Colors | Red, Blue |
| Models | RMX5250 |
NETWORK
6 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| Single | 50 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 15x |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |