Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme 15 Lite
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Charging | 80W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Dimensions | 161.7 x 74.7 x 7.6 mm (6.37 x 2.94 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | YES |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Protection | Unspecified |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 2000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", PDAF, OIS 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Colors | Satin Green, Glitter Gold, Electric Purple |
NETWORK
5 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| Single | 16 MP, (wide) |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | 15 Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |