Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme 15
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 50% in 25 min |
| Type | Li-Ion 7000 mAh - India, China Si/C Li-Ion 7000 mAh - ROW |
BODY
4 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, fiberglass back or silicone polymer (eco leather) back |
| Dimensions | 162.3 x 76.2 x 7.7 mm (6.39 x 3.00 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 4608Hz PWM, HDR10+, 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak |
FEATURES
1 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Colors | Flowing Silver, Silk Purple, Velvet Green |
| Models | RMX5101 |
NETWORK
6 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 722 |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 50 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/2.88", 0.61µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |