Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Realme 14
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 50% in 30 min Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 75.7 x 8 mm (6.42 x 2.98 x 0.31 in) |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | 5.2, A2DP, LE |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 2000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF, OIS |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Colors | Silver, Titanium, Pink |
| Models | RMX5070 |
NETWORK
6 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.3 GHz Cortex-A720s & 3x2.2 GHz Cortex-A720s & 4x1.8 GHz Cortex-A520s) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 810 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3.0" |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 14 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |