Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Philips S6210 Essence 10
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.6 mm (6.44 x 2.98 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Dual | 13 MP, (wide), AF 2 MP, (depth) |
| Features | Ring-LED flash |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Internal | 64GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Colors | Black, Blue |
| Models | CTS6210BK/40 |
NETWORK
5 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | S6210 Essence 10 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |