Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Philips S6206
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Type | Li-Po 4920 mAh |
BODY
3 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Dimensions | 169.5 x 76.5 x 8.5 mm (6.67 x 3.01 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Dual | 48 MP, (wide), PDAF 2 MP, (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Colors | Black |
| Models | CTS6206BKM/85 |
NETWORK
5 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | S6206 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |