Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oukitel WP22
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Charging | Reverse wired |
| Type | Li-Po 10000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Dimensions | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Type | IPS LCD, 480 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, (night vision), infrared night vision lights 2 MP, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| Single | 16 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | WP22 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes (125 dB, 4W peak, 36mm speaker) |