Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oukitel WP19
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | Li-Po 21000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Dimensions | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Sensors | Unspecified |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 4 infrared night vision lights 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Colors | Blue, Camo, Camouflage |
NETWORK
5 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| OS | Android 12 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| Single | 16 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | WP19 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes |