Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oukitel RT5
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Charging | 18W wired Reverse wired |
| Type | Li-Po 10000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Dimensions | 251.2 x 170 x 14.2 mm (9.89 x 6.69 x 0.56 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant Stylus support |
| Weight | 860 g (1.90 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Internal | 256GB 14GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Colors | Black, Orange |
NETWORK
5 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT8788 (12 nm) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| OS | Android |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8" |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | RT5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |