Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oukitel RT3
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Charging | Wired Reverse wired |
| Type | Li-Po 5150 mAh |
BODY
3 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Dimensions | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Dual | 16 MP, f/1.8, (wide), 1/2.53", AF 0.3 MP, (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Colors | Gray, Green, Orange |
NETWORK
5 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 12 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0" |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | RT3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |