Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oukitel OKT3
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Charging | Reverse wired |
| Type | Li-Po 8250 mAh |
BODY
3 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Dimensions | 7.4 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 509 g (1.12 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
4 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~215 ppi density) |
| Size | 10.51 inches, 320.3 cm2 |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Sensors | Unspecified |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Dual | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Colors | Gray, Silver, Blue |
NETWORK
5 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | OKT3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |