Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oukitel K16
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Type | Li-Ion 3050 mAh |
BODY
4 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Build | Leather back |
| Dimensions | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | Unspecified |
| USB | Yes |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~420 ppi density) |
| Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Sensors | Unspecified |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 48 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Colors | Black, Brown |
NETWORK
5 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
3 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT8788 (12 nm) |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | K16 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes |