Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oukitel C32
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Type | Li-Po 5150 mAh |
BODY
3 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Dimensions | 9.2 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Type | IPS LCD, 440 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama |
| Triple | 20 MP, f/1.8, (wide), AF Other unspecified cameras |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Colors | Blue, Purple, Black |
NETWORK
5 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 12 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | C32 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |