Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oukitel C1 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5150 mAh |
BODY
3 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 163.8 x 75.4 x 9.2 mm (6.45 x 2.97 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Protection | Panda Glass, Mohs level 5 |
| Resolution | 576 x 1280 pixels, 20:9 ratio (~215 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, Gold, Pink, White |
NETWORK
5 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0" |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | C1 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |