Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oscal Pilot 3
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Charging | 33W wired 6W reverse wired |
| Type | Li-Ion 7500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Dimensions | 182.2 x 86 x 14.5 mm (7.17 x 3.39 x 0.57 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant |
| Weight | 357 g (12.59 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 750 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 1/2.8", 2 infrared night vision lights 2 MP, (depth) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Colors | Black, Orange |
NETWORK
6 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, DokeOS 4.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pilot 3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |