Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oscal Marine 2
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Charging | 18W wired 5W reverse wired |
| Type | Li-Ion 11000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Dimensions | 179.8 x 83.1 x 18.3 mm (7.08 x 3.27 x 0.72 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant |
| Weight | 395 g (13.93 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Protection | Panda Glass, Mohs level 5 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Colors | Black, Orange |
NETWORK
5 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 28, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T615 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15, DokeOS 4.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Marine 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |