Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Reno8
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 50% in 11 min, 100% in 28 min Reverse wired |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 160.6 x 73.4 x 7.7 mm (6.32 x 2.89 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 600 nits (HBM), 800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Colors | Shimmer Gold, Shimmer Black |
| Models | CPH2359 |
NETWORK
6 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 32 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Reno8 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | YES |