Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Reno15 Pro
- Battery:
- 6300
BATTERY
2 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 13.5W PD, 33W UFCS, 33W PPS 50W wireless Reverse wired |
| Type | 6300 mAh |
BODY
2 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass or Crystal Shield Glass |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~454 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 200 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
MEMORY
2 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Colors | Gold, Brown, White |
NETWORK
6 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 1700(AWS) / 2100 - China |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core 3.25 GHz |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8450 (4 nm) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
SOUND
2 specs| Specification | Reno15 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |