Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Reno12 F 4G
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Charging | 45W wired, PD2.0, PPS Reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 75.8 x 7.7 mm (6.42 x 2.98 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HMB), 2100 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Colors | Amber Orange, Olive Green, Matte Grey |
| Models | CPH2687 |
NETWORK
5 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, ColorOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Reno12 F 4G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |