Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Reno 15c
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 13.5W PD, 33W PPS Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
MEMORY
2 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| Colors | Black, Blue |
| Models | PMD110 |
NETWORK
6 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 722 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
SOUND
2 specs| Specification | Reno 15c |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |