Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo reno 13
- Battery:
- 5600
BATTERY
2 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, PD 13.5W, UFCS 33W, PPS 33W Reverse wired |
| Type | 5600 mAh |
BODY
5 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Additional Features | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum alloy frame, glass back |
| Dimensions | 157.9 x 74.7 x 7.2 mm (6.22 x 2.94 x 0.28 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes, eSE, HCE, NFC-SIM, eID |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, multi-directional, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 115˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Colors | Plume White, Luminous Blue, Black, Purple, Blue |
| Models | CPH2689, PKM110 |
NETWORK
6 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - China HSDPA 900 / 2100 - Version 2 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - Version 1 1, 3, 5, 8, 40 - Version 2 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - China 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - Version 1 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA - Version 2 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.75", AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | reno 13 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |