Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Pad Air
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Charging | 18W wired, PD 5W reverse wired |
| Type | Li-Po 7100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Dimensions | 245.1 x 154.8 x 6.9 mm (9.65 x 6.09 x 0.27 in) |
| Others | Stylus support |
| SIM | NO |
| Weight | 440 g (15.52 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | NO |
| Positioning | NO |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Size | 10.36 inches, 305.5 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 360 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Colors | Gray, Silver |
| Models | OPD2102, X21N2 |
NETWORK
6 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | NO |
| GPRS | NO |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 12, ColorOS 12 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |