Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Pad 5
- Battery:
- 10420
BATTERY
2 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| Charging | 67W wired, 67W UFCS, 55W PPS, 18W PD |
| Type | 10420 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| Dimensions | 266.9 x 193.4 x 6 mm (10.51 x 7.61 x 0.24 in) |
| SIM | No |
| Weight | 577 g or 579 g (1.27 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| Resolution | 2120 x 3000 pixels (~304 ppi density) |
| Size | 12.1 inches, 445.2 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, 600 nits (typ), 900 nits (HBM) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, LED flash |
| Single | 8 MP |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| Colors | Silver, Gray, Purple |
| Models | OPD2506 |
NETWORK
5 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| 5G bands | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad 5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |