Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Pad 3
- Battery:
- 9520
BATTERY
2 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Charging | 67W wired, PD, QC, UFCS |
| Type | 9520 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Dimensions | 257.8 x 189.1 x 6.3 mm (10.15 x 7.44 x 0.25 in) |
| Others | Stylus support |
| SIM | NO |
| Weight | 533 g or 536 g (1.18 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | NO |
| Positioning | NO |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Resolution | 2000 x 2800 pixels (~296 ppi density) |
| Size | 11.61 inches, 411.3 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, 500 nits (typ), 700 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM 128GB UFS 3.1 256/512GB UFS 4.0 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Colors | Silver, Blue, Purple |
| Models | OPD2405 |
NETWORK
6 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | NO |
| GPRS | NO |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | Pad 3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Audio Features | 24-bit/192kHz audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |