Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Pad
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Charging | 33W wired, PD 5W reverse wired |
| Type | Li-Po 8360 mAh |
BODY
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Dimensions | 252.2 x 163.8 x 7.1 mm (9.93 x 6.45 x 0.28 in) |
| SIM | NO |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | NO |
| Positioning | NO |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 480 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama |
| Single | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Colors | Black, Silver, Purple |
| Models | OPD2101 |
NETWORK
5 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | NO |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | Android 11, ColorOS 12 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |