Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo K12
- Battery:
- 5500
BATTERY
2 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Charging | 100W wired, 100% in 27 min |
| Type | 5500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Additional Features | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Dimensions | 162.5 x 75.3 x 8.4 mm (6.40 x 2.96 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes, eSE, HCE, NFC-SIM, eID |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM), 1100 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Colors | Celadon Marble, Dark Chrome |
| Models | PJR110 |
NETWORK
6 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 720 |
| OS | Android 14, ColorOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | K12 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Audio Features | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |