Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo K10
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Charging | 33W wired, PD, 50% in 26 min Reverse wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
5 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 164.4 x 75.7 x 8.4 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
| Others | iP5X (dust), IPX4 (water) resistance |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 104.5 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Colors | Black Carbon, Blue Flame |
| Models | CPH2373 |
NETWORK
5 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 11, ColorOS 11.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | K10 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |