Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Find X6
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, PD, 50% in 12 min |
| Type | Li-Po 4800 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Additional Features | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Dimensions | 162.9 x 74.1 x 9 mm (6.41 x 2.92 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE, eSE, eID |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a++B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5) |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Protection | Unspecified |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio (~451 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.2 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1100 nits (HBM), 1450 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Features | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 65mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, 2.8x optical zoom, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 112˚, (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video |
MEMORY
2 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 4.0 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Colors | Black, Green, Gold |
| Models | PGFM10 |
NETWORK
6 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X3 & 3x2.85 GHz Cortex-A715 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| OS | Android 13, ColorOS 13.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, PDAF |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Find X6 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |