Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo Find N6
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, PD 50W wireless Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Build | Glass front (Nanocrystal Glass) (folded), plastic front (unfolded), glass back or eco leather back, aluminum alloy frame, titanium alloy hinge |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM IPX8/IPX9 water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, Display Port, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Resolution | 2248 x 2480 pixels (~412 ppi density) Stylus support (both screens) Cover display: LTPO OLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 120Hz, Ultra HDR image support 6.62 inches, 1140 x 2616 pixels, 431 ppi, Nanocrystal Glass |
| Size | 8.12 inches, 211.7 cm2 |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
FEATURES
1 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass Satellite connectivity (calls/messages/SOS) - 1TB model only |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Features | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 1/1.56”, PDAF, OIS 200 MP, (periscope telephoto), optical zoom, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚, (ultrawide), 1/4.0”, 1.12µm, AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
MEMORY
2 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 20MP Cover camera: 20MP |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Find N6 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Dolby Atmos enhanced) |