Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo F31 Pro PLUS
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 33W PPS, 42% in 20 min 10W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 77.6 x 7.7 mm or 7.9 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 195 or 204 g (6.88 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Protection | AGC DT-Star D+ |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Colors | Festival Pink, Himalayan White, Gemstone Blue |
| Models | CPH2757 |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 720 |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | F31 Pro PLUS |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |