Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo F21 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 100% in 60 min Reverse wired |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
| Others | IPX4 water resistant RGB ring light around the camera (notifications, charging progress) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 600 nits (HBM), 800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 2 MP, f/3.3, (microscope) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Colors | Cosmic Black, Sunset Orange, Dawnlight Gold, Starlight Black |
| Models | CPH2363, CPH2461 |
NETWORK
5 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 32 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | F21 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |