Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo A78
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Charging | 33W wired, PD, 52% in 30 min, 100% in 67 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Additional Features | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm (6.45 x 2.96 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Protection | Panda glass |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Type | PS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Colors | Glowing Black, Glowing Purple |
| Models | CPH2483, CPH2495 |
NETWORK
6 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | A78 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |