Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo A77
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 53% in 30 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
5 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm (6.45 x 2.96 x 0.31 in) |
| Others | IPX4 water resistant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | NO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Dual | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Colors | Ocean Blue, Midnight Black |
| Models | CPH2339 |
NETWORK
6 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | A77 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |