Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Oppo A2 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Charging | 67W wired, PD, 54% in 20 min Reverse wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Additional Features | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Dimensions | 162.7 x 74.3 x 8 mm (6.41 x 2.93 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 183 g or 185 g (6.46 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 950 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Purple, Brown |
| Models | PJG110 |
NETWORK
6 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| OS | Android 13, ColorOS 13.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | A2 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes |