Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Turbo 6
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, UFCS, 55W PPS, 13.5W PD/QC 27W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 9000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) HDR image support |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 800 nits (typ), 1800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Mint |
| Models | PLU110 |
NETWORK
6 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 825 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Turbo 6 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |