Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus pad2
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Charging | 67W wired, 64% in 30 min, 100% in 81 min |
| Type | Li-Po 9510 mAh |
BODY
4 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 268.7 x 195.1 x 6.5 mm (10.58 x 7.68 x 0.26 in) |
| SIM | NO |
| Weight | 584 g (1.29 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| NFC | NFC (data sharing only) |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Resolution | 2120 x 3000 pixels (~304 ppi density) |
| Size | 12.1 inches, 445.2 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, 144Hz, 600 nits (typ), 900 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
MEMORY
3 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 3.1 |
MISC
1 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Colors | Nimbus Gray |
NETWORK
6 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | NO |
| GPRS | NO |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 750 |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, OxygenOS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | pad2 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |