Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Pad Go 2
- Battery:
- 10050
BATTERY
2 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 10050 mAh |
BODY
1 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| SIM | Yes - cellular model only |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| Resolution | 1980 x 2800 pixels (~283 ppi density) |
| Size | 12.1 inches, 445.3 cm2 (~92.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, Dolby Vision, 900 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| Colors | Black, Purple |
NETWORK
6 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - cellular model only |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - cellular model only |
| 4G bands | LTE - cellular model only |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 - cellular model only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16, OxygenOS 16 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad Go 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |