Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus pad go
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | Li-Po 8000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Dimensions | 255.1 x 188 x 6.9 mm (10.04 x 7.40 x 0.27 in) |
| SIM | Yes - cellular model only |
| Weight | 532 g (1.17 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Resolution | 1720 x 2408 pixels (~260 ppi density) |
| Size | 11.35 inches, 396.1 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | UFS 2.2 |
MISC
1 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Colors | Twin Mint |
NETWORK
5 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| 2G bands | GSM / HSPA / LTE |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 13, OxygenOS 13.2 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | pad go |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |