Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus pad
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Charging | 67W wired |
| Type | Li-Po 9510 mAh |
BODY
4 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 258 x 189.4 x 6.5 mm (10.16 x 7.46 x 0.26 in) |
| SIM | No |
| Weight | 552 g (1.22 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | NO |
| Positioning | Positioning |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Resolution | 2000 x 2800 pixels (~296 ppi density) |
| Size | 11.61 inches, 411.3 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, 144Hz, 500 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
MEMORY
3 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 3.1 |
MISC
1 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Colors | Halo Green |
NETWORK
4 specs| Specification | pad |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | pad |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, OxygenOS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | pad |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | pad |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |