Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Open 2
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Charging | 80W wired 50W wireless Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 5900 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Dimensions | Folded thickness: 10 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO (E1+E5a), QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| others | Infrared port Yes |
DISPLAY
4 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Resolution | 2268 x 2440 pixels* (~416 ppi density) Cover display: |
| Size | 8.0 inches, 205.9 cm2 |
| Type | Foldable LTPO3 Flexi-fluid AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 120Hz |
| others | LTPO3 Super Fluid OLED, 1B colors, Dolby Vision, 120Hz 6.4 inches, 1116 x 2484 pixels*, Ceramic Guard * the final display resolutions are not specified |
FEATURES
1 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Features | Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, (wide), PDAF, OIS 50 MP, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, (ultrawide), PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
MEMORY
3 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Internal | 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 4.0 |
MISC
1 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 |
| OS | Android 15, OxygenOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 20MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/4.0", 0.7µm Cover camera: 32MP, f/2.4, 22mm (ultrawide), 1/3.14", 0.7µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Open 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Dolby Atmos enhanced) |