Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord N10 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Charging | 30W wired |
| Type | Li-Po 4300 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 163 x 74.7 x 9 mm (6.42 x 2.94 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~406 ppi density) |
| Size | 6.49 inches, 101.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Colors | Midnight Ice |
| Models | BE2029, BE2025, BE2026, BE2028 |
NETWORK
6 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 41, 66, 78 SA/NSA - International |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (CA) Cat18 1024/150 Mbps, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver |
| Chipset | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| GPU | Adreno 619L |
| OS | Android 10, OxygenOS 10.5 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.1 |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Nord N10 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |